Posilovací cviky na břišní a core svaly
Core trénink
V současné době se definuje tato část těla jako břišní svaly, vzpřimovače páteře (zejména v oblasti bederní), svaly pánevního dna, bránice a čtyřhranný sval bederní. Oporu středu tvoří další důležité svaly: velký a střední sval hýžďový, adduktory (přitahovače) kyčelního kloubu a stabilizátory lopatky. Tyto svaly společně podpírají páteř, tvoří oporu vnitřním orgánům a přispívají k bezpečným a účinným pohybovým návykům. Z výše uvedeného vyplývá, že „core“ nejsou pouze břišní svaly, ale svaly celého středu těla bránicí počínaje a pánevním dnem konče. Pokud se správně posilují:
- Zlepšují sportovní výkonnost. Svaly středu těla hrají klíčovou úlohu ve všech fyzických aktivitách, kde je třeba rychle běžet nebo provádět rotace trupu, jako například při golfu nebo tenise. V poslední době se tomuto tréninku věnuje mezi sportovci velká pozornost.
- Chrání páteř. Břišní svaly poskytují silnou oporu páteři.
- Naopak ochablé břišní svaly zvyšují riziko degenerace bederní páteře. Uvolňují svalové napětí. V noci zůstávají často svaly kolem bederní páteře v napětí. To znamená, že se může člověk po probuzení cítit unavený a s neustávající bolestí v zádech. Několik minut práce s břišními a core svaly před spaním obvykle stačí k tomu, aby se páteř uvolnila a umožnila odstranit napětí, které se nashromáždilo během dne.
Méně už je v obecném povědomí, že výsledky se dostaví pouze za předpokladu naprosto správného pochopení nejenom samotných cviků na břišní svaly a střed těla, ale zejména všech principů, týkajících se pohybových stereotypů a dýchacích návyků, využívaných při tomto cvičení. Jde o velmi inteligentní soubor pohybů a jejich koordinaci s dýcháním, a pokud není zapojen mozek a je pouze kopírován vnější projev, pokud není bráno v úvahu spojení mysli a těla, je účinnost cvičení mizivá. Core trénink je velice rozmanitý a stále se objevují nové, obtížnější cviky a nová náčiní.