Cvičení Pilates
Cvičení pilates je oblíbenou volbou fitness pro mnoho lidí, včetně profesionálních sportovců. Co je na Pilates tak fascinujícího? Je to unikátní metoda, která současně posiluje a protahuje svaly celého těla a jedna z nejzdravějších sportovních aktivit, která je doporučována i jako rehabilitační cvičení.

Historie Pilates
Metoda pilates byla vyvinuta a propracována na začátku 20. století Josephem Pilatesem v Německu. Intenzivně se zajímal o využití tělesné síly ve sportu a o lidskou fyziologii. Studoval i východní formy cvičení jako je yoga. Kombinace všech těchto zájmů ho přivedla na systém cvičení „Contrology“ (v překladu: kontrologie), což byl prvotní název pro pilates. Při jeho přesunu do Ameriky, kam emigroval, potkal svou budoucí ženu Claru, se kterou si společně otevřeli studio tělesné zdatnosti v budově Newyorského baletu.
O tuto unikátní metodu se zajímali přední tanečníci, herci, sportovci a lidé z bohatších vrstev. A to byl teprve začátek. Od té doby začalo docházet k obrovskému rozvoji cvičení pilates, které se stalo jedním z hlavních fitness cvičení na světě. Pilates přes několik prvních studentů pokračovalo v úsilí Josepha Pilata. Tato první generace učitelů pilates hrála velikou roli při rozvoji činnosti pilates.
V současnosti je možné setkat se s cvičením pilates v nejrůznějších prostředích. Pilates se vyučuje v soukromých studiích, akademických institucích, fitness centrech a lékařských zařízeních. Cvičení se dnes věnují klienti, kterými jsou elitní atleti, stejně jako lidé s omezenou kapacitou kvůli zranění či nemoci.
Principy pilates
Technika cvičení pilates stojí na několika základních principech, jejich znalost a správné provedení je nutností pro úspěšné zvládnutí pilates. Proto doporučuji před zahájením cvičení seznámit se se základními principy, kterým se důkladně věnujeme na úvodní hodině.
Dodržování principů hlídáme samozřejmě na každé hodině u každého cviku. Může se Vám zdát, že zvládnutí všech principů najednou je nemožné, ale můžete mi věřit, že postupem času se stanou úplnou samozřejmostí.
Mezi základní principy pilates patří:
- Dýchání: slouží k okysličení krve, k relaxaci svalů a odstranění napětí. Pilates využívá hlubokého dechu do dolní části hrudního koše. Nádech je nosem, výdech ústy.
- Postavení pánve + aktivace středu „core“: technika pilates používá dvě postavení pánve. Neutrální postavení a tzv. „imprint“ neboli otisk. Obě postavení využívají sílu středu těla „core“.
- Postavení hrudního koše: je zde přímá spojitost s aktivací břišních svalů. Správné postavení hrudního koše je u pilates tzv. zavřené.
- Stabilizace lopatky: zajišťuje udržení ramen v neutrálním postavení, které je ideální pro práci páteře a tvorbu jednotlivých cviků. Součastně zamezuje tvorbě tzv. kulatých zad. Správná stabilizace lopatek je směrem k páteři a směrem dolů k pánvi.
- Postavení hlavy a krční páteře: jedná se o velice citlivou oblast, která bývá nejvíce zatěžována. Pilates se snaží minimalizovat tlak a napětí v oblasti krku. Krční páteř tak musíme udržovat v neutrálním postavení a v linii s hrudní páteří v základních pohybech páteře.
Přínosy cvičení pilates
- výrazně zvyšuje ohebnost a flexibilitu
- zesílí a vytvaruje svaly, především svaly břicha, zad, paží, stehen bez mohutného nárůstu svalové hmoty. Svaly jsou dlouhé, štíhlé a hlavně silné
- uvolní, zesílí a zlepší funkčnost kloubů, zejména kyčelních, ramenních,koleních
- zlepší držení těla a odbourává bolesti zad s tím spojené
- vyrovnává svalové dysbalance
- zlepší koncentraci, koordinaci a rovnováhu
- naučí lépe využívat dýchání, zvýší kapacitu plic
- díky posilování svalů pánevního dna působí na prevenci inkontinence a pomáhá při početí
- je to vhodná pohybová aktivita při osteoporóze
- pomáhá odbourávat stres
- učí ovládat vlastní tělo v pohybu
Pro koho je Pilates určen
- Pilates není limitován věkem
- Pro muže i ženy
- Pro lidi s nadváhou
- Pro těhotné
- Pro ženy po porodu
- Pro osoby se sedavým zaměstnáním
- Pro seniory
- Pro osoby, které nemohou vykonávat pohybové aktivity zatěžující klouby nebo kardio-vaskulární systém
- Pro sportovce-jako doplněk ke sportům a pohybovým aktivitám, především tam, kde chybí strečink, zapojování hlubokých svalů či sporty s jednostranným zaměřením. Např.: lední hokej, veslování, atletika, basketbal, golf, tenis, kanoistika apod.
- Pro tanečníky
- Pro osoby, které si chtějí vypěstovat svaly bez mohutného nárůstu.